A szexről /Minilexikon/ ABC sorrendben G-K-ig
M. Enikő Encom 2006.07.28. 12:06
Genitális szagok, Gerontofilia, Glans clitoris, Hátgerinc sorvadás, Herpes genitalis, Heteroszexualitás, Homoszexualitás, Impotencia, Johimbin, Káma Szútra, Kasztrációs félelmek, Kéjcsepp, Klitoridektómia, Koitusz, Kokettálás, Koprolália, Körülmetélés, Kurtizán

A következő tartalom megtekintését 18 éven felüli látógatóknak ajánlom!

Genitális szagok:
A nemi szagok nem egyformán hatnak a nemekre. A férfi nemi illatát ravasz parfümökkel erősítik és ez izgatóan hat a nőkre. A menstruációs ciklus alatt keletkező női nemi szagok viszont taszítják a férfiakat, ezért tanácsos ilyenkor fedőillatokat a testre vinni. Alapszabály: a rendszeres tisztálkodás, gondos higiéne jól szolgálhatja a partnerkapcsolatokat.
Gerontofilia:
A gerontofilek (mindkét nem képviselői) előszeretettel választanak szexuális vagy szerelmi partnert náluknál sokkalta idősebb, gyakran kifejezetten öreg személyek közül. E késztetésük
gyökereit leggyakrabban a személyiségfejlődésük során szerzett tapasztalatok és érzelmi tényezők együttesében találhatjuk.
Glans clitoris:
A csikló makkja. Az embrionláis időszakban ugyanabból a szövettelepből fejlődik ki, mint a pénisz, tehát maga a csikló nem más, mint egy miniatűr hímvessző. Ugyanúgy, mint a férfi nemi szerv makkja, a csikló makkja is a leginkább ingerelhető. Nyugalmi állapotban az előbőr, az un. praeputium borítja.

Hátgerinc sorvadás:
A fogalom abból az ókori hiedelemből származik, amely szerint az ondó az agyban képződik és a gerincvelő útján kerül a hímvesszőbe, az önkielégítés ezért hátgerinc sorvadáshoz vezethet. A tévhit miatt a 18-19 században sok fiatalember öngyilkos lett. A századelő vallás-erkölcsi nevelése ugyancsak felhasználta ezt a tézist a maszturbáció elleni propagandájában, és számos felnőttkori szexuális zavart okozott ezzel a férfilakosság körében. Érdekes, hogy még ma is akadnak, akik hisznek ebben a zagyvaságban.
Herpes genitalis:
Csakúgy a nők, mint a férfiak nemi szervein csoportos hólyagos kiütések formájában jelentkezik ez a fájdalmas kór. Az ismert és rettegett nemi betegségek árnyékában keveset beszélnek róla, pedig a kritikátlanul váltogatott partnerek révén szinte bejósolható a vírusos fertőzés. Minél inkább elhanyagolják, annál több kellemetlenséget okoz. Csak orvosi úton gyógyítható.
Heteroszexualitás:
Néha zavar van a szó értelmezése körül. Önmagában idegen neműséget, vagy kiegészítő neműséget jelent, de az általános gyakorlatban a normális nemi irányultságot azaz a férfi - nő szexuális érintkezését jelzi.
Homoszexualitás:
Az azonos neműek testi, lelki szerelmét jelöli a szó. Mózes III. könyvében ez áll:” és ha valaki férfival hál, úgy mint asszonnyal hálnak, utálatosságot követnek el mindketten, halállal lakoljanak, vérök rajtok”. Míg mind a tradicionális zsidó-keresztény kultúrkörben, mind az iszlám világban általában ellenséges érzülettel viseltetnek a homoszexualitás iránt, addig más nemzeteknél toleranciával kezelik. A homoszexualitást ma a kultúr nemzeteknél toleranciával kezelik. Kialakulásának okairól keveset tudunk. Különböző vizsgálati eredmények látszanak alátámasztani mind a genetikai, mind a hormonális, mind pedig a szociális eredetet. Egyre több kutató tartja azt, hogy a homoszexualitás oka nem e tényezők valamelyike, hanem mindhárom együttese.

Impotencia:
Általánosságban a férfi közösülés képtelenségét értjük alatta. Ennek szervi és lélektani okai lehetnek. A szervi okok között megtalálható a cukorbetegség, E vitamin hiány, az ondóhólyag betegsége, az idegrendszer sérülése, a pénisz vénáinak elégtelen működése stb. A pszichológiai háttér feltérképezése bonyolultabb, de bármi okozza, az impotencia ma már jól kezelhető.

Johimbin:
A nemi működést serkentő, ajzószer, amelyet az afrikai johimbe fa kérgének alkaloidájából nyernek. A 19. században került Európába. Egészséges idegrendszerű férfiak külső nemi szervében vérbőséget okoz, ugyanakkor hat a keresztcsonti tájékon elhelyezkedő erekciós központra is. Az öregedéssel,- valamint szervi bajok miatt jelentkező impotenciára csak kevéssé hatásos.

Káma Szútra:
A szexuális kultúra egyik legősibb és leghíresebb “tankönyve”, amely máig is érvényes tudnivalók mellett érdekes olvasmánnyal is szolgál. Szerzője a hindu Vátszjájana i.sz. 1-2 században élt. Művét a modern világ minden nyelvére, így magyarra is lefordították.
Kasztrációs félelmek:
A mélylélektan művelői szerint sok lelki és szexuális probléma hátterében úgynevezett kasztrációs félelmek húzódnak meg. Az apjával öntudatlanul is versengő fiúgyerek attól tarthat, hogy megcsonkítják a nemi szervét. Ugyanakkor számos kislány véli úgy, hogy azért nincs pénisze, mert ő rossz volt valamikor, emiatt büntetésből kasztrálták. E rejtett félelmek felnőttkorban potencia illetve orgazmus zavarokat okozhatnak. Kezelésük pszichoterápiával megoldható.
Kéjcsepp:
A szexuális izgalom fokozódásával a pénisz csúcsán üvegtiszta csepp jelenik meg. A folyadékot az úgynevezett Cowper mirigyek termelik. Célja, - csakúgy mint a hüvelyváladéknak, - hogy közösülés alatt csökkentse a súrlódást, ezzel fájdalom mentessé tegye a szeretkezést. A túlságosan sok, erős szagú, vagy bűzös anyagkiválasztás prosztata problémára, esetleg fertőzéses folyásra utalhat!
Klitoridektómia:
Századunk első évtizedeiben még Európában is végeztek klitoridektómiát, azaz műtéti úton eltávolították a kislányok csiklóját. Ennek fő célja a későbbi maszturbáció megelőzése volt. Hasonló operációt végeztek és végeznek még ma is természeti népeknél, valószínüleg azért, hogy a “mini pénisz” eltávolításával nőiesebbé tegyék a lányokat. (A férfiasság kiemelése érdekében ugyanakkor a fiúk emlőbimbóját metszik le.)
Koitusz:
A latin coitus szó elterjedt használata a párzás “elegáns” kifejezésére. Az első koitusz folyamán a szűzhártya beszakad, ezzel szabaddá válik az út a további közösülésekhez. Maga az aktus - megfelelő kultúrát feltételezve - három részből, - úgy mint előjátékból, a nemi szervek egyesítéséből és együtt mozgásából, valamint utójátékból áll.
Kokettálás:
A régen igen gyakran használt kifejezést ma sokan, rosszul értelmezik. A szó voltaképpen kacérkodást jelent, a lányoknak maga illegető arc és szemjátékát, amelyek azonban mint kulcsingerek szexuális felhívó jellegűek lehetnek. Azok a férfiak, akik nem pontosan értelmezik ezeket a jelzéseket, úgy vélik, szabad utat kaptak. A félreértések elkerülése végett érdemes tehát annyit jelezni a kokettálás során, amennyit valóban közölni óhajt a hölgy.
Koprolália:
Nők és férfiak között meglehetősen sokan vannak, akik a szeretkezés izgalmában a nemi szervekhez kapcsolódó illetlen, olykor durva szavakat használnak. Ezt nevezik koproláliának, amely voltaképpen az önajzást segíti, illetve tudattalanul is jelzi, hogy a személyiség ledönti a gátjait, s szabaddá teszi az utat a vágyai előtt.
Körülmetélés:
Már az ókori Egyiptomban is végeztek kőkéssel körülmetélést, de napjainkban is fennmaradt a szokás, mely szerint a fiúgyermekek péniszének fitymabőrét részben, vagy teljesen eltávolítják. Bizonyos természeti népeknél ezt teszik a lányok csiklójával, illetve a nagy szemérem ajkak egy részével is. A műtét értelméről sok felfogás létezik. Némelyik szerint a közösség érdekében tett szimbolikus emberáldozatról van szó, mások higiénés szempontokat emlegetnek.
Kurtizán:
Sokan - helytelenül - a prostituált szó helyett használják a megnevezést, noha annak nem szinonimája, elegánsabb megfelelője. A kurtizánok egy - egy főúr, vagy király “szolgálatában” álló szeretők voltak, akik igen nagy műveltséggel rendelkeztek, nem egyszer politikai befolyást is gyakoroltak “ jótevőjükre”. Noha voltaképpen ők is árúba bocsátották testüket, de a vevő mindig csak egy bizonyos személy lehetett s a tulajdonjog hosszú időre szólott.
A Miniszótárt Fogalmazta: Esztergomi László
|