Gyógyíthatatlan Fajtái 2. HIV/AIDS
M. Enikő Encom 2006.07.30. 16:02
Human Immunodefiency Virus /HIV/ ...


Human Immuno- deficiency Virus (HIV)
1. Mi ez? Itt most ugyanazon betegség szakaszairól beszélünk – egy virusfertőzés (HIV-fertőzés) első szakaszáról és annak súlyos, utolsó szakaszáról (AIDS)
2. Mi okozza? A betegséget a human immunodeficiencia virusa (HIV) okozza, amely megtámadja és fokozatosan tönkre teszi az immunrendszert. Ezért idővel a test védtelenné válik mindenféle „opportunista fertőzéssel” szemben, vagyis olyanokkal szemben, amelyeket egy egészséges ember könnyen leküzd, de amelyek a gyenge védelmet kihasználva, vagyis a hiányzó immunrendszer esetén súlyosan károsítják a testet. A hiány oly nagy lehet, hogy a test nem képes ellenállni, s kialakul egy „immunhiányos szindróma”, vagyis a betegségre jellemző, súlyos tünetegyüttes. Ezt a szakaszt nevezik AIDS-nek (Acquired Immune-Deficiency Syndrome). A páciens egészségi állapota rosszabbodik, s végül meghal.
3. Hogyan terjed? A human immunodeficiencia virus (HIV) olyan testnedvek révén terjed, mint a vér, az ondó, a hüvelyváladék és az anyatej. A testbe a bőr vagy a nyálkahártya apró résein keresztül jut be. Ez megtörténhet vaginális, orális vagy anális közösülés esetén. Általában férfiről nőre könnyebben terjed, mint nőről férfire. Legkönnyebben akkor terjed, ha már jelen van egy másik, szexuális úton terjedő betegség, pl. a szifilisz, herpesz vagy sankroid, s ezek már olyan sebeket okoztak, amelyeken át a virus beléphet. Fertőzött vérrel történő transzfúziók, vagy szervátültetések szintén terjeszthetik a virust. Ám ez a veszély ma csekély, mert a legtöbb országban minden véradót vagy szerv-adót ellenőriznek a HIV szempontjából. A fertőzés jelentős forrása az injekciós tűk megosztott használata az intravénás drogosok körében. Ha egy is fertőzött köztük, akkor a többiek is megfertőződhetnek, mert a tűn maradhat némi fertőzött vér. A virus egy fertőzött terhes anya vérkeringése révén átkerülhet magzatára is, vagy később az anyatejjel. Mindezekben az esetekben a fertőzött egyénnek esetleg nincsenek tünetei, sőt, nem is tud fertőzöttségéről.
A HIV nem terjed a nyál, az izzadtság vagy a könnyek révén, ezért biztonságosan kezet lehet rázni egy fertőzött egyénnel, lehet inni a poharából, vagy puszit adni neki. A csókolózás csak akkor veszélyes, ha hosszas, „mély”, nyelves csókról van szó és nyilt sebek vagy sérülések vannak a szájban. De még ilyenkor sem nagy a veszély. Végül: a virus nem marad életben az emberi testen és annak nedvein kívül. Ezért nem terjed ruhákon, törülközőkön, tányéronon, evőeszközkön vagy WC üléseken át. De a szúnyogok sem terjesztik.
4. Melyek a tünetei? A fertőzöttnek eleinte egyáltalán nincsenek tünetei, vagy csak olyan megfázás-szerű tünetek, mint a láz, a torokfájás, hasmenés, mirigyduzzanat és fájdalom a test különböző részein. Ezeket a tüneteket többnyire nem veszik komolyan, s így a fertőzést nem ismerik fel. A tünetek csak ritkán elég súlyosak ahhoz, hogy orvosi vizsgálatot vagy kórházi fekvést igényeljenek.. A betegség első szakaszát „primer HIV-fertőzésnek” vagy „akut HIV fertőzésnek” nevezik.
Miután a kezdeti tünetek eltűntek, néhány fertőzött egyén külsőleg akár tíz évig vagy még tovább egészséges marad. A betegség második szakaszát ezért gyakran „tünetmentes HIV fertőzésnek” nevezik. Ám a fertőzött nők és férfiak krónikus betegek, s a virus folyamatosan gyengíti immunrendszerüket. Ezenkívül minden fertőzött továbbadhatja fertőzését nemi érintkezéssel, vagy az intravénás droghasználat során megosztott tűhasználattal
Ahogy az immunrendszer tovább gyengül, komoly tünetek jelentkezhetnek. Például bőrkiütések, fáradtság, éjszakai izzadás, szájpenész stb. Ezt a szakaszt gyakran „szimptómás HIV fertőzésnek” nevezik. Ám az ilyen, viszonylag enyhe tüneteket végül súlyosabbak követik. A fertőzés végső szakaszát rendszerint „kibontakozott AIDS”-ként emlegetik. Az immunrendszer összeomlott, s ennek folytán sokféle betegség manifesztálódik. Például pneumocistitis (PCP), a tüdőgyulladás egy különösen veszélyes formája, tuberkulózis, Kaposi szarkóma (KS), vagyis a bőrrák egy ritka formája és különböző egyéb rákok, fogyás, vagyis állandó súlyveszteség, különböző agybetegségek és sok más, amelyek végül megölik a beteget.
5. Hogyan diagnosztizálják? A fertőzés megtörténte után a virus a testben egy ideig szaporodik, mielőtt az immunrendszer reagálna és speciális antitesteket termelne. (Az antitesteket az immunrendszer termeli, hogy leküzdje a behatolókat.) Az antitestek termelése csak hetekkel vagy éppen hónapokkal a fertőzés után kezdődhet. Ha már megjelentek, kimutathatóak egy vérvizsgálattal, a HIV antitest teszttel, amely indirekt bizonyítékot nyújt. Ha ugyanis vannak ilyen antitestek, akkor jelen kell lennie a virusnak is. Az antitestek megtalálása azt jelenti, hogy a teszt eredménye pozitiv: az egyén fertőzött, vagyis „HIV pozitiv”. Ha nem találtak antitesteket, akkor a teszt eredménye negativ. Az egyén nem fertőzött, így „HIV negativ”. A tesztet orvosi rendelőben vagy kórházban végzik. Az eredményt rendszerint egy hét után lehet megtudni. De vannak már ún. „rapid tesztek” is, amelyek 10-30 perc alatt eredményt hoznak. Az egyik ilyen rapid teszt a vér helyett a nyálat vizsgálja. Végül vannak „otthoni tesztek” is, amelyek lehetővé teszik az otthoni vérminta-vételt, s azt beküldve a laboratóriumba, később megtudhatják az eredményt. A HIV antitest teszteket meg kell ismételni, hogy érvényesek legyenek. Ennek oka a téves pozitiv vagy negativ teszteredmények lehetősége, amit ki kell zárni. Az is előfordulhat, hogy a teszt túl korán történt, vagyis mielőtt az antitestek megjelentek, s így a teszt eredménye negativ lehet a fertőzés ellenére.
A teszt néhány héttel későbbi megismétlése kimutathatja a pozitiv eredményt. Az első teszt neve: „ELISA” A pozitiv eredmény megerősítésére használt tesztet „Western Blot”-nak hívják. A fertőzés csak akkor biztos, ha mindkét fajta teszt eredménye pozitiv.
Ha a HIV fertőzés bebizonyosodott, a továbbiakban más tesztekkel monitorizálják annak alakulását és az immunrendszer állapotát.
Hogyan diagnosztizálható? - HIV Antitest Teszt
Kit kell tesztelni?
- A véradókat rutinszerűen tesztelik HIV antitestekre, főleg mások védelme érdekében. A sebészet pácienseit szintén tesztelik, saját és az orvosok védelmében Más pácienseket tesztelhetnek diagnózis céljából, attól függően, hogy milyen panaszaik vannak. A terhes nőket saját és leendő gyermekük védelme érdekében tesztelik..
- Legtöbben azért akarják magukat teszteltetni, mert
- egy másik STD-től, pl. genitális herpesztől, vagy szifilisztől szenvednek,
- szexuális kapcsolatuk volt egy HIV-fertőzöttel,
- vagy egy intravénás droghasználóval,
- vagy valakivel, akinek más szexuális partnerei is voltak.
Előnyök:
Akár pozitiv vagy negativ az eredmény, annak ismerete előnyös, mert
· a negativ eredmény érzelmileg megnyugtat.
· a pozitiv eredmény lehetővé teszi a gyors orvosi segítséget, s így megelőzi az egészségi problémák elmérgesedését; a megjelenő problémákat pedig rögtön lehet kezelni.
· A pozitiv eredmény a megelőzés ügyét is szolgálja, minthogy a páciens így tudatosan kerülheti mások megfertőzését.
Aggályok: A HIV antitest teszt néhány jogos aggályt is kelthet:
- Magánélet: Vajon megbízhatóak-e a tesztek? A HIV antitest teszt elvégzésénél biztosítani kell, hogy az eredmény megbízható. Ez legtöbb országban így van. Sok egészségügyi szolgálat anonim tesztelést is lehetővé tesz a nagyon aggályosak számára. Attól is félnek, hogy ha a pozitiv teszteredményt megtudják a munkaadók, szomszédok vagy ismerősök, akkor ez diszkriminációt eredményezhet. A megbízhatóság nehezebben védelmezhetővé vált az otthoni tesztcsomag révén. Ez kísértésbe vihet egyeseket, hogy másnak a vérmintáját küldjék be az illető tudomása és hozzájárulása nélkül. Ez legtöbb országban törvénytelen, s az ilyen törvényeket szigorúan kell venni. Ahol pedig még nem léteznek, ott sürgősen meg kell azokat alkotni..
- Tanácsadás: Biztosítani kell, hogy a tesztet elvégzők kapjanak megfelelő tanácsokat. Még a negativ teszteredményt is meg kell beszélni egy képzett tanácsadóval, aki képes egyénre szabott tanácsokat adni a “biztonságosabb szex” gyakorlásáról és az egészség megőrzéséről.. A pozitiv teszteredmény nagyon elkeserítheti, sőt, kétségbe ejtheti az illetőt, s ilyen helyzetben fontosak egy szakember tanácsai. A jóváhagyott vizsgáló helyek és sok AIDS szervezet rendelkezik speciálisan képzett tanácsadókkal, akik meg tudják magyarázni az orvosi részletkérdéseket és tudják, hol kaphatnak klienseik további segítséget. Érzelmi támaszt is tudnak nyújtani éppen akkor, amikor arra a legnagyobb szükség van. Ez az anonim telefonos tanácsadásra is érvényes, amely sok igénylő számára hasznosnak bizonyult, bár többnyire előnyben részesítik egy élő személy empátiáját, aki ott ül velük szemben.
· Prevenció: Sokan tévesen azt hiszik, hogy megvédhetik magukat a HIV fertőzés ellen egyszerűen a rendszeres időközönkénti tesztelés révén. Azt hiszik, nem kell aggódniuk mindaddig, amíg teszteredményeik negativak. Ez azonban balga és veszélyes elképzelés, mert minden új szexuális kapcsolat egy fertőzött egyénnel fertőzést eredményezhet, s hónapok telhetnek el, amíg egy új teszt kimutatja a HIV antitesteket..A tesztek nem előzhetnek meg semmit; azok csak megállapítják a tényállást. Egyetlen teszt sem pótolja a “biztonságosabb szexet”
A HIV antitest teszteket bizalmasan lehet kérni egy orvosi rendelőben, s számos országban és városban anonim módon is el lehet végeztetni a különböző vizsgáló helyeken. Egy ilyen teszt előtt mindenkinek szakértő tanácsot kell kapnia. Pozitiv teszteredmény esetén az orvosi kutatást is segíteniük kell a megbízható statisztika érdekében. Egészségvédelmi célra a teszteredmény csak akkor alkalmas, ha az illető tudja, hogyan szerezte be a virust. A pozitiv teszteredményű egyénnek ezért meg kell próbálnia visszaemlékezni, hogyan történhetett a fertőzés. Ez teszi lehetővé, hogy az orvos kitöltse a megfelelő, bizalmas (sőt, gyakran névtelen) kérdőívet, amilyen az alábbiakban következik. (Vegyük figyelembe, hogy a nyomtatvány mellőzi az olyan kifejezéseket, mint „homoszexuális”, „heteroszexuális”, „biszexuális”, hogy ne sztereotipizálja a válaszadót és kerülje az előítéleteket.)
6. Hogyan kezelik?
A HIV fertőzés ez idő szerint nem gyógyítható. Ám vannak már különféle kezelések, amelyekkel a betegség rosszabbodása lassítható, s így az élet nemcsak meghosszabbítható, hanem minősége is javítható. Céljuk a virus terjedésének akadályozása a beteg testében, antiretrovirális gyógyszerek segítségével (a HIV az ún. retrovirusok családjába tartozik). Ezt össze lehet kapcsolni olyan gyógyszerekkel, amelyek bizonyos tüneteket szüntetnek meg és kezelik az előforduló, opportunista fertőzéseket. A betegnél igen fontosak a rendszeres vizsgálatok, az egészséges étkezés és az előírt kezelés lelkiismeretes követése. Ez sok évvel meghosszabbíthatja életét. Közben a kutatók folytatják a további és még hatékonyabb antiretrovirális gyógymódok keresését.
7. Hogyan előzhető meg? A HIV csak a következőképpen terjed:
- Védekezés nélküli vaginális, orális, vagy anális közösülés egy fertőzött egyénnel,
- Injekciós tűk megosztott használata olyan intravénás drogosoknál, akik közül az egyik fertőzött,
- Egy fertőzött nőről terhesség alatt a magzatára, szülés után pedig gyermekére, a szoptatás révén ,
- Fertőzött vérrel történő transzfúzió, vagy egy fertőzött szerv transzplantációja révén..
|
|
Fejlesztés alatt áll !!!!
|