Gyógyíthatatlan Fajtái 1.
M. Enikő Encom 2006.07.30. 16:08
Genitalis Herpesz, Human Papilloma Virus (HPV) - Genitalis szemölcsök ...


1. Mi ez? A genitális herpesz virusfertőzés, amely fájdalmas hólyagokat okoz. Nemi érintkezés útján terjed, így érintheti a nemiszerveket, a végbélnyílást és ezek környékét.
2. Mi okozza? A genitális herpeszt általában a herpes simplex virus 2. tipusa (HSV-2) okozza. De egyre inkább okozza a herpes simplex virus 1. tipusa (HSV-1) is, amely egyébként kellemetlen sebecskéket kelt a száj körül (orális herpesz). Az orális közösüléssel mindkét tipusú virus átterjedhet ...
3. Hogyan terjed? A herpesz virusa könnyen terjed bármilyen érintkezés útján a herpesz sebekkel vagy hólyagokkal, sőt, a látszólag egészséges bőrfelülettel is. Valójában sok fertőzött egyénnek nincsenek látható sebei és nem is tud fertőzöttségéről. Ezek a „szemetelők” semmit sem tudnak az elhullatott virusról. A szexuális érintkezés jellegétől függöen a virus megtámadhatja a szájat, a péniszt, a herezacskét, a vulvát, a combokat, az anuszt és környezetét. A herpesz egyszerű megérintése is fertőző lehet, s így az érintő kéz megfertőzheti a szemeket az ajkat vagy bármely más testrészt. Szerencsére a virus a testen kívül nem sokáig él, így nem fertőz a törülköző, az ágynemű, ruházat vagy WC ülés révén. Ám egy anya továbbadhatja azt gyermekének a terhesség vagy a szülés során.
4. Melyek a tünetei? Sok fertőzött egyénnek alig vannak, vagy egyáltalán nincsenek tünetei. Ha a tünetek megjelennek a fertőzés után kb. két héttel, azok egy vagy több hólyagból állnak, amelyekből aztán fertőző sebek lesznek. Ezek néhány héten belül maguktól meggyógyulnak. Ám néhány hét vagy hónap mulva enyhébb formában újra megjelennek, majd újra meggyógyulnak – és így tovább. Valójában a fertőzés megmarad a testben, s időről időre újabb tüneteket okozhat, bár minden újabb kitörése enyhébb lehet az előzőeknél.
5. Hogyan diagnosztizálható? A genitális herpeszt az orvos gyakran a herpeszes hólyagok és sebek megtekintésével diagnosztizálhatja. Néha szükség lehet mintát venni ezekből a sebekből, s azt laboratóriumban vizsgálni. Van néhány teszt, amely kimutatja a virust. A tünetmentes esetekben a vérvizsgálat is segíthet.
6. Hogyan kezelik? Jelenleg nincs biztos gyógykezelés a genitális herpeszre. De vannak szerek, amelyek a tüneteket elnyomhatják vagy csökkenthetik. Az orvos dönti el, hogy melyik gyógyszert írja fel.
7. Hogyan előzhető meg? A genitális herpesz elleni legjobb védekezés a nemi érintkezés kerülése bárkivel, akinek herpeszes hólyagjai vagy sebei vannak. Ugyanígy, akinek ilyen tünetei vannak, annak kerülnie kell a nemi érintkezést, amíg tünetei meggyógyulnak és eltűnnek. Sajnos, minthogy sokan tünetek nélkül is fertőzőek lehetnek, ez a tanács nem nyújt elegendő védelmet. A kondomhasználat sem elegendő, hiszen nem takarja a fertőzhető felületeket. Mégis, egy férfi vagy női latex kondom használata, spermicidekkel együtt jelentősen csökkentheti a fertőzés veszélyét. (A juhbélből készült, „természetes” kondomok átengedik a virust.) Mindenesetre ajánlatos ismerni a partner nemi életét, s ennek alapján dönteni. Különösen ügyelniük kell az anyaságra készülő nőknek, mert különben megfertőzhetik gyermeküket.

(HPV) - Genitalis szemölcsök
1. Mi ez? Mint a neve mutatja, ez egy nemi úton terjedő virus-fertőzés. Apró kinövéseket vagy szemölcsöket okozhat, rendszerint a nemiszerveken, a szexuális érintkezés helyén, de az ánusz környékén is. Nőknél a HPV fertőzés a méhnyak-rákhoz kapcsolódott; de mindkét nemnél a szájüregi rákhoz is.
2.Mi okozza? A betegséget a humán papilloma virus (HPV) okozza. Sokféle tipusa van; ezek némelyike genitális szemölcsöket okozhat, mások pedig rákot.
3. Hogyan terjed? A HPV fertőzések rendszerint egy fertőzött egyénnel való vaginális, orális vagy anális nemi érintkezés útján terjednek. Az ilyen egyénnek nem feltétlenül vannak szemölcsei, vagy más, látható tünetei. Szemölcsök esetén elég azokat megérinteni a fertőződéshez, szexuális érintkezés nélkül is. A HP virus a bőrben vagy a nyálkahártyákon él, s egy másik személyre annak apró bőr- vagy nyálkahártya-sérülésein keresztül terjedhet.
4. Melyek a tünetei? Előfordulhat, hogy a HPV fertőzésnek nincsenek látható tünetei. A megjelenő szemölcsök általában egy sor apró, lágy, nedves, rózsaszín, fájdalommentes kinövést képeznek, amely egy kicsit a karfiolra emlékeztet. Nőknél a szemölcsök a hüvelynyílás körül, a kis, vagy a nagyajkakon tűnnek fel. Férfiaknál a szemölcsök a húgycsőnyílás körül, a herezacskón, az ágyékon, sőt, a combokon jelentkezhetnek. De mindkét nemnél az ánusz körül is, egy fertőző anális közösülés következtében ...
5. Hogyan diagnosztizálható? Az orvos általában gondos szemügyre vétellel diagnosztizálja a genitális szemölcsöket. Egyes esetekben biopsziát lehet végezni a rák, vagy azt azt megelőző állapot kizárása érdekében. Nőknél a HPV fertőzés néha egy rutinvizsgálatnál derül ki, a hüvely vagy a méhszáj kenetének, az ún. maszatnak (pap smear) vizsgálata révén. Az elnevezés George N. Papanicolaou görög-amerikai kutatóorvostól származik, aki a vizsgálatot 1943-ban dolgozta ki. A méhszáj-rák korai felismerésének ezt a módszerét azóta széles körben használják és már sok életet mentett meg.
Az utóbbi években kiderült, hogy az orális közösülés által keletkezett HPV fertőzés is rákhoz vezethet a szájüregben vagy a torokban, sőt, a tüdőben is. Emiatt ajánlatos a száj és a torok vizsgálata is.
6. Hogyan kezelik? A látható genitális szemölcsök orvosi kezelésre szorulnak. Eltűntethetők közvetlenül alkalmazott gyógyszerekkel, lézer kezeléssel, helyi fagyasztással, elektromos kiégetéssel vagy műtéttel. A kezelés nem olyan egyszerű, amilyennek tűnik, s többször meg kell ismételni. A HPV fertőzés valójában nem gyógyítható. A különböző kezelések célja a tünetek megszüntetése, mert a szemölcsök, főleg a méhszájon könnyen elrákosodnak.
7. Hogyan előzhető meg? Minthogy legtöbb, HPV-vel fertőzött egyénnek nincsenek szemölcsei, rendszerint nem is tudnak fertőzöttségükről, s partnereik ezt még a meztelen testet látva sem veszik észre. A kondomok ugyan nyújtanak bizonyos védelmet, de nem fednek minden, a fertőzésnek kitett felületet. Mindenesetre a nőknél ajánlatos a rendszeres rutinvizsgálat, a méhszáj-rák megelőzése érdekében. Szexuális viselkedésüktől függően mindkét nemnél ajánlatos a száj- és torokvizsgálat, az esetleges szájüregi és torkrák korai felismerése érdekében. A kutatók közben igyekeznek kifejleszteni a HPV elleni oltóanyagot, s munkájuk sikeresnek ígérkezik. Igy a HPV elleni oltás a közeljövőben elérhetővé válhat …
|