Gyógyítható Fajtái 2. INFESZTTÁCIÓK
M. Enikő Encom 2006.07.30. 16:12
INFESZTTÁCIÓK:
Tetvesség , Rühesség ...


1. Mi ez? Egy féreg által okozott fertőzés, rendszerint az egyén szőrzetében, állandó viszketést okozva ...
2. Mi okozza? A hajtetü vagy lapos tetü igen apró rovar, amely vérrel táplálkozik. Többnyire egyszerűen csak tetünek nevezik. Élettartamuk kb. egy hónap, de minden nősténynek kb. 50 petéje van, amelyeket lerak a haj tövéhez, s azok egy héten belül kikelnek. Igy a helyzet idővel elmérgesedik.
3. Hogyan terjed? A tetü többnyire a nemiszerv körüli szőrzetben él és táplálkozik, így szexuális érintkezés révén könnyen átkerül egyik személyről a másikra. Egy fertőzött egyénen könnyen kimutathatók. Az átvétel fertőzött ruháról és ágyneműről is megtörténhet, WC-ülésekről azonban nem. Végeredményben a tetvesség a legragályosabb STD-k közé tartozik.
4. Melyek a tünetei? A tetü jelenlétét hamar észre lehet venni, mert állandó viszketést okoz a nemi szőrzetben. De megfertőzhetik a test egyéb, szőrös részeit is, pl. a hónaljakat, a férfi szőrös mellét vagy szakállát is (a fejbőrt kevésbé).
5. Hogyan diagnosztizálható? Bár kicsinyek, a tetük szabad szemmel is láthatók. Csipéseik általában kékes jeleket hagynak a bőrön.
6. Hogyan kezelik? Az állapotot előírt szerekkel (kenőccsel, oldattal vagy samponnal), vagy egy permethrin-krémes öblögetéssel kezelik. Mindenképpen az orvosi utasítást kell követni (ez különösen fontos terhes nők esetén). Bármely szer használata előtt fontos egy forró fürdő és extenziv szappanos lemosás. Utána pedig a tiszta ruha viselése előzheti meg az újrafertőződést. Az esetleg fertőzött ruhát és ágyneműt szárazon kell tisztítani vagy kimosás után kivasalni.
7. Hogyan előzhető meg? Az ilyen fertőzések ellen a legjobb védekezés a szigorú személyes tisztaság és a piszkos törülközők, ágyneműk és ruházat kerülése. Nyilvánvaló, hogy a kondom nem jelent védelmet ebben az esetben, hiszen nem fedi a nemi szőrzetet.

1. Mi ez? Egy apró fertőzés, amely a bőr állandó viszketését okozza.
2. Mi okozza? Egy apró féreg, amely szabad szemmel nem látható. A nőstény befúrja magát a bőrbe, hogy lefektesse petéit, ezzel izgatja a bőrt.
A tiny mite not visible to the naked eye. The female burrows through he skin to lay her eggs, thus causing skin irritation.
3. Hogyan terjed? A rühességet okozó férget szexuális, vagy más, szoros testi kapcsolat révén lehet átvinni egyik emberről a másikra. Fertőzött ruházat vagy ágynemű révén kevésbé. A rühesség főleg azok betegsége, akik nyomortanyákon élnek. Terjedése tehát nem feltétlenül szexuális jellegű ...
4. Melyek a tünetei? Könnyen észrevehetők az apró, enyhén kiemelkedő, viszkető, vörös foltok a bőrön. Az irritáció különösen akut lehet az ujjak közötti bőrön, a csuklókon, a könyökön és a combokon. A férfiak és nők külső nemiszervei éppúgy érintettek lehetnek, mint a test más felületei.
5. Hogyan diagnosztizálható? Az orvos a rühességet az érintett bőrfelületről vett minta mikroszkópos vizsgálatával állapítja meg.
6. Hogyan kezelik? A tetvességhez hasonlóan ezt az infesztációt is helyileg alkalmazott oldatokkal (rovarölő preparátumokkal) kezelik, amelyeket nyaktól lefelé az egész testre permeteznek. Az orvos tanácsát pontosan kell követni, mivel egyes páciensek kezelésénél speciális eljárásokra lehet szükség. A viszketés a féreg kiirtása után is fennmaradhat egy ideig.
7. Hogyan előzhető meg? A fertőzött személyen kívül nemcsak annak szexuális partnereit, hanem bárkit, akivel szoros, napi kapcsolatban áll, kezelni kell. A ruházatot és ágyneműt alaposan ki kell tisztítani. Javuló életfeltételek segítenek megelőzni az új fertőzéseket.
|