Gyógyítható Fajtái 1.
M. Enikő Encom 2006.07.30. 16:17
Chlamydia, Gonorrhea (népies nevei: kankó, tripper), Trichomoniázis, Szifilisz vagy Luesz (népies neve: vérbaj), Sankroid, Granuloma Inguinale Tropicum, Lymphogranuloma venereum (LGV),


1. Mi ez?
A chlamydia rendszerint a nemiszervek bakteriális fertőzése, de a szexuális érintkezés jellegétől függően jelentkezhet a szájban, a torokban és/vagy a végbélben. Igen gyakori, hogy a fertőzöttnek nincsenek tünetei, de a betegséget átviheti másokra. Kezelés nélkül komoly problémákat okozhat.
2. Mi okozza? A chlamydiát a chlamydia trachomatis nevű bacterium okozza. Ez olyan baktérium-csoporthoz tartozik, amely számos más bvetegséget okozhat. Ezek némelyike szintén szexuális úton terjed.
3. Hogyan terjed? A chlamydia vaginális, anális, vagy orális közösülés útján terjedhet. Tehát egy fertőzött anyáról szülés közben is átkerülhet gyermekére...
4. Melyek a tünetei?
A chlamydiát gyakran nevezik „csendes járványnak”, mert széleskörűen elterjedt, főleg a fiatalok között, és mert a legtöbb fertőzött nőnek és sok fertőzött férfinek nincsenek tünetei. A tünetek, ha egyáltalán megjelennek, a fertőzés utáni első három héten tűnnek fel. Egy rövid összegzés:
Nők: A chlamydia rendszerint először a húgycsövet és a méhszájat fertőzi meg. Innen a petevezetékre terjedhet és sterilitást okozhat, de mindez nem feltétlenül jár tünetekkel. Az esetleges tünetek: némi láz, hüvelyfolyás, nem menstruációs vérzés, hátfájás, alhasi fájás és fájdalmas közösülés.
Férfiak: A tünetek még ritkábbak, mint a nőknél, de előfordulhatnak fájdalmas hereduzzanatok, folyás a húgycsőből, vagy égető érzés vizeléskor.
Mindkét nemnél: Az orális közösülés utján történő fertőzés esetén kialakulhat torokgyulladás, passziv anális közösülés esetén végbél-fájdalmak, gennyes jellegű folyás vagy vérzés.
5. Hogyan diagnosztizálják?
A chlamydia megállapítható, ha kenetet vesznek a fertőzött testrészről (pl. a méhszájról vagy a péniszről). A minta színezése révén mikroszkóp alatt láthatóvá válnak a baktériumok. Van egy indirekt teszt is, amely a baktériumokat a vizeletmintában mutatja ki.
6. Hogyan kezelik?
Antibiotikumokkal a chlamydia könnyen kezelhető. Szükség esetén a fertőzött egyén minden szexuális partnerét is kezelni kell. Az újra-fertőződés elkerülése végett minden fertőzöttnek tartózkodnia kell a szexuális kapcsolattól, amíg ők és partnereik meg nem gyógyulnak.
A kezeletlen chlamydia komoly egészségi problémákhoz vezethet, különösen a nőknél. Ezek a medence táji gyulladásoktól a meddőségig és a méhen kívüli terhesség veszélyéig terjedhetnek. A gonorrheahoz hasonlóan a chlamydia is átterjedhet szülés közben az anyáról az újszülöttre, szemfertőzést és pneumóniát okozva. Férfiaknál a tünetek ritkábbak. Ám a fertőzés náluk is átterjedhet a belső nemiszervekre, fájdalmat, lázat és néha meddőséget okozva.
7. Hogyan előzhető meg?
.A chlamidiás és egyéb STD fertőzések megelőzésének legjobb módja nyilván a szexuális érintkezés kerülése a fertőzött partnerrel. De minthogy nem minden, szexuálisan aktiv egyén él stabil, kizárólagos kapcsolatban, s minthogy sok nő nem tudja, hogy fertőzött, s nincsenek tünetei, ez a tanács nem eléggé reális. Mindenesetre akik tudják, hogy fertőződtek, azonnal szüneteltetniük kell a nemi érintkezéseket, amíg meg nem gyógyulnak. De tájékoztatniuk kell azokat is, akiktől a fertőzést kaphatták. A több szexuális partnerrel kapcsolatot tartó, tünet nélküli nők számára ajánlatos legalább évente kontrollra járni emiatt. De minden terhes nőt is ki kell vizsgálni, mert az újszülött a szülés közben megfertőződhet. Végül vegyük figyelembe, hogy az alkalomszerű szexuális kapcsolatok esetén a kondom nyújt megbízható védelmet, ha mindig és szabályszerűen használják.

/Népies neve: Kankó, Tripper/
1. Mi ez? A gonorrhea általában a nemiszervek bakteriális fertőzése, bár a nemi érintkezés típusától függően érintheti a szájat, a torkot és/vagy a végbelet. Sok fertőzött nőnek nincsenek tünetei, de átadhatják a betegséget másoknak. Kezelés hiányában komoly egészségi problémákat okozhat ...
2. Mi okozza? A gonorrheát a gonococcus (többesszám: gonococci) nevű baktérium váltja ki. Tudományos neve: neisseria gonorrheae,utalással Albert Neisser német dermatológusra, aki felfedezte 1879-ben.
3. Hogyan terjed? A gonorrhea vaginális, orális vagy anális közösülés útján terjedhet. Ennek megfelelően érintheti a péniszt és/vagy a hüvelyt, a torkot, a rektumot és az alhasat. A fertőzött anyáról szülés közben átterjedhet az újszülöttre is.
4. Melyek a tünetei? A gonorrhea tipikus tünetei a viszketés vagy fájdalom a fertőzés táján, továbbá egy égető folyás. Rendszerint napokon belül jelentkezik a fertőzés után, de hetekig is eltarthat, amíg kialakul. Hüvelyi közösülés során a nők általában könnyebben fertőződnek, mint a férfiak. Azonkívül sok nő tünetmentes marad. Nem is tudnak fertőzésükről, s így öntudatlanul tovább adják azt szexuális partnereiknek. Ugyanakkor a betegség folyamatosan károsítja a nő reproduktiv rendszerét, s gyakran meddőséghez vezet.
Rövid összefoglalás_:
Nők: Sok nőnek nincsenek tünetei. Mások hüvelyi folyás és/vagy vizeléskor fájdalmat éreznek.
Férfiak: A legtöbb fertőzött férfinél sárgászöld, égető folyás keletkezik.
Mindkét nem: A száj fertőződése esetén torok- és mandulagyulladás keletkezik. A végbél fertőződése esetén véres, gennyes folyás, viszketés és fájdalom valószínűsíthető.
5. Hogyan diagnosztizálható? A gonorrheát az érintett testfelületről (nemiszervek, torok vagy végbél) vett minta laboratóriumi vizsgálatával diagnosztizálják. A minta megfestése után ugyanis a betegség-okozó baktériumok mikroszkóp alatt láthatóak.
6. Hogyan gyógyítják? A gonorrhea antibiotikumokkal legtöbbször könnyen gyógyítható. Az utóbbi években azonban a világ sok helyén a baktérium gyógyszer-rezisztens törzseit találták, ami megnehezíti a gyógyítást. Mindenesetre a pácienseknek gondosan követniük kell az orvosi utasításokat, hogy végül is valóban megszabaduljanak a betegségtől. A kezeletlen vagy felületesen kezelt gonorrhea idővel igen komoly egészség-problémákat okozhat, férfiaknak és nőknek egyaránt. Sajnos, a belső szerveknek a kezelés megkezdése előtti károsodása már nem hozható helyre.
7. Hogyan előzhető meg? Nyilvánvaló, hogy a gonorrhea-fertőzés vagy más STD-k megelőzésének legjobb módja a szexuális érintkezés mellőzése egy fertőzött partnerrel. Ám minthogy nem minden, szexuálisan aktiv egyén él stabil, kizárólagos kapcsolatban, s minthogy egyes nők nem tudnak fertőzöttségükről és nincsenek tüneteik, ez a tanács aligha reális. Ám akik tudják, hogy fertőzödtek, azoknak gyógyulásukig minden szexuális érintkezést szüneteltetniük kell, s tájékoztatniuk kell azokat is, akiktől fertőződhettek. A tünet nélküli és több szexuális partnerrel rendelkező nők számára ajánlatos a rendszeres időközönkénti ellenőrzés. Az újszülötteknél a szülés közbeni fertőződés folytán fennáll a megvakulás veszélye. .Ezért őket megelőzésként ezüstnitrát szemcseppel vagy antibiotikum oldattal kezelik.
Emlékeztető: alkalomszerű szexuális kapcsolatok esetén a kondom nyújt megbízható védelmet, ha mindig és szabályosan használják.

1. Mi ez? A trichomoniázis gyakori fertőzés, amely általában nemi érintkezés útján terjed, de nem kizárt, hogy WC ülések vagy nedves törülköző és ruha révén is megkapható.
2. Mi okozza? A trichomoniázist egy egysejtű protozoon parazita, a trichomonas vaginalis okozza. Ostorszerű farkával hajtja magát előre, s befurakodik a meleg és nedves környezetbe, főleg a hüvelybe, de a férfiak húgycsövébe is.
3. Hogyan terjed? Általában hüvelyi közösülés útján terjed. A nők és a férfiak egyaránt megfertőzhetik egymást. Ám a nők más nőket is megfertőzhetnek, ha nemi-szerveik szoros kapcsolatba kerülnek. Végül pedig, minthogy a trichomoniázis parazitája a testen kívül is életben maradhat néhány óráig, ha meleg és nedves helyet talál, néha árnyékszékekről, nedves ruhadarabokról vagy törülközőkről is felszedhető.
4. Melyek a tünetei? A legtöbb fertőzött férfinek nincsenek tünetei, s hasonló a helyzet a fertőzött nők kb. felénél. A férfiak esetleges tünetei: vizeléskor vagy magömléskor égő, viszkető érzés a húgycsőben, de lehet némi folyás is a péniszből. Nőknél tünet lehet egy zöldes vagy sárgás, habos, rossz szagú folyás a hüvelyből. A közösülés fájdalmassá válhat. A trichomoniázissal fertőzött, terhes nőnél fennáll a koraszülés veszélye.
5. Hogyan diagnosztizálható? A trichomoniázis megállapítható a nemi szervekból eredő, abnormális folyás révén, és ennek mikroszkópos vizsgálata révén. Nőknél a méhnyakról vagy a hüvelyből vett minta mikroszkópos vizsgálata is használatos.
6. Hogyan kezelik? Férfiaknál a trichomoniázis tünetei maguktól eltűnhetnek néhány héten belül, kezelés nélkül is. Ám, minthogy fertőzöttek maradnak, közösülés útján megfertőzhetik partnerüket. Mindenesetre, ha megtalálták a betegséget, akkor mind a férfit, mind a nőt kezelni kell, az ismételt fertőzések („ping-pong fertőzések”) elkerülése végett. A kezelés orális gyógyszerekkel történik, amelyeket előírás szerint kell szedni.
7. Hogyan előzhető meg? A legjobb védekezés nyilván a szexuális érintkezés kerülése egy fertőzött egyénnel. Ám minthogy a trichomoniázissal fertőzött legtöbb férfinek és sok nőnek nincsenek tünetei, ezt a tanácsot könnyebb adni, mint megfogadni. Hacsak egy pár nem biztos abban, hogy egyikük sem fertőzött, ajánlatos kondomot használni. Ez ugyanis jó védelmet nyújt, ha mindig és gondosan alkalmazzák. A nők viseljenek vászon bugyit, s kerüljék az olyan ruhaneműt, amely könnyen nedvesíti a hüvely környékét.

Népies neve: Vérbaj
1. Mi ez? A szifilisz (amelyet néha luesznek hívnak) veszélyes bakteriális fertőzés. Általában szexuális érintkezés útján terjed, de egy fertőzött terhes nőtől a magzat vagy a szülés során az újszülött is megkaphatja.
2. Mi okozza? A szifiliszt a spirochétának nevezett baktérium okozza, amelynek tudományos neve: treponema pallidum. Alakja spirálisra vagy csavarmenetre hasonlít, s Fritz Schaudinn német bakteriológus fedezte fel 1905-ben.
3. Hogyan terjed? A szifilisz vaginális, orális vagy anális szexuális érintkezés útján terjedhet, sőt, akár csókolózás révén is. A baktériumok a fertőzött egyén testnyílásaiból, bőrsérüléseiből kerülnek a partnerre, bőrének vagy nyálkahártyáinak apró, láthatatlan sérülésein keresztül. Innen a baktériumok bekerülnek a nyirokrendszerbe vagy a vérbe, s gyorsan szétterjednek a testben. A szifilisz egy fertőzött terhes nő vérkeringése révén a magzatára is áttevődhet. Sok ilyen magzat elvetél, vagy születése után hamarosan meghal, hacsak nem kezelik azonnal. (Ilyen esetben az orvosok veleszületett szifiliszről vagy lues connata- ról beszélnek.)
Az emberi testen kívül a szifilisz baktériumai mindössze néhány másodpercig élnek. Igy gyakorlatilag lehetetlen a szifiliszt olyan tárgyakról megkapni, mint a WC-ülések, fürdőkádak, törülközők, lepedők és hasonlók.
4. Melyek a tünetei? A szifiliszt „nagy szimulátornak” is nevezték, mert tünetei gyakran más betegségekéhez hasonlítanak. Ez a beteget és az orvost egyaránt megzavarhatja és nehezíti a helyes diagnózist. A szifilisz rendszerint szakaszosan fejlődik ki.
Első szakasz: A szifiliszes fertőzés első tünete egy fájdalommentes fekély vagy kelevény (sanker), amely tíz vagy kilencven napon belül megjelenik ott, ahol a spirochéta belépett a testbe. A nemi érintkezés jellegétől függően ez bárhol lehet: a nemiszerven vagy annak környékén, a szájban, a végbélnyílásnál vagy máshol. A fekély lehet nagy és látható, vagy kicsi és nehezen észrevehető. Ha a vaginában vagy a végbélben jelenik meg, könnyen észrevétlen maradhat. Sajnos, néha egyáltalán nincs külső tünete. Mindenesetre a fekély egy idő mulva magától meggyógyul. A fertőzött egyén így azt hiheti, hogy meggyógyult. Valójában azonban ezzel a betegség belépett második szakaszába. Második szakasz: A szifilisz második szakaszában a baktériumok a vérkeringés révén az egész testben elterjednek. Ennek eredményeként kiütések keletkeznek, amelyek a fertőzés után 3—6 hét mulva jelentkeznek. A kiütés sokféle formát ölthet egy keskeny vagy széles bőrfelületen, beleértve a kezeket vagy a lábfejeket. Néha semmilyen kiütés sem jelentkezik. Ám mind a kiütés, mind az elsődleges fekély fertőző. De előfordulhat láz, vagy más, megfázás jellegű tünetek, valamint foltos hajhullás is. Látens szakasz: Miután a kiütések eltűntek, a betegség „elrejtőzik”, vagyis belép a harmadik szakaszba, amely néhány hónaptól hosszú évekig terjedhet. Lehet, hogy hosszú ideig egyáltalán nincsenek tünetei. Ám ez a szakasz a legveszélyesebb, mert a betegség ilyenkor különböző belső szerveket támadhat meg. Az így okozott károk szintén sokáig rejtve maradhatnak. Késői szakasz: Hirtelen és váratlanul súlyos tünetek jelentkezhetnek – szívbaj, paralízis, süketség, részleges vakság és demencia. A károsodás akár halált is okozhat.
A nem kezelt szifilisz szakaszai:
1. Primer szakasz: általában csak egy seb vagy fekély van a fertőzés helyén. 2. Szekuder szakasz: bőrkiütés, hajvesztés vagy megfázás-szerű tünetek jelennek meg. 3. Látens fázis: 1-től 30 évig terjedhet, s nincs látható tünete. 4. Késői szakasz: A szifilisz a szív, az agy és más belső szervek igen súlyos károsításával jelentkezhet. Ez akár halálhoz is vezethet. Ám a fertőzöttek több mint fele sohasem éri el a szifilisznek ezt a stádiumát …
5. Hogyan diagnosztizálható? A szifilisz kétféleképpen diagnosztizálható:
1. Mintát venni a fertőzött sebről, s azt speciális mikroszkóppal vizsgálva a baktériumok láthatóvá tehetők.
2. A páciens vérének vizsgálatával. A fertőzés után ugyanis a test szifilisz-antitesteket termel, amelyek egy vérvizsgálattal detektálhatók. Minthogy a szifilisz nem mindig mutat egyértelmű tüneteket, s így észrevétlen maradhat, minden terhes nőnél el kell végezni ezt a vérvizsgálatot, nehogy fertőzött legyen az újszülött ...
6. Hogyan kezelik? A szifilisz igen veszélyes betegség, amely a lehető legkorábban kezelést igényel. Szerencsére ma már könnyen gyógyítható, bár a kezelés előtt keletkezett károkat már nem lehet rendbe hozni. A szokásos kezelés egy vagy több penicillin injekcióból áll. Esetenként néhány más antibiotikum is indokolt lehet. A siker biztosítása érdekében szükség van utólagos vérvizsgálatra. A sikeres kezelés nem eredményez immunitást; a szifilisz tehát újra és újra megkapható.
7. Hogyan előzhető meg? A szifilisz elleni védekezés egyetlen biztos módja a közösülés kerülése a fertőzött egyénnel. Ám, minthogy esetleg nincsenek észrevehető tünetei, így esetleg maga a fertőzött személy sem tud róla, a szexuálisan aktiv egyének számára rendszeres vérvizsgálatok ajánlatosak (3—6 hetenként). Az ilyen tesztek és a megfelelő kezelés szükség esetén a legtöbb országban és városban a közegészségügy intézményei révén ingyenesen hozzáférhetők.

- Mi ez?
A sankroid egy szexuális úton terjedő bakteriális fertőzés, amely sokkal gyakoribb a fejlődő országokban, mint a fejlettekben. Ám az utazások nemzetközileg növekvő aránya folytán egyre inkább eléri a gazdagabb, nyugati társadalmakat is. A betegséget „lágy sankernek” (lágy fekélynek) is nevezik, megkülönböztetésül a szifilisz „kemény sankerétől”.
2. Mi okozza?
A sankroidot a haemophilus ducreyi nevű baktérium okozza.
3. Hogyan terjed?. A betegség szexuális érintkezés útján terjed, vagyis vaginális, orális vagy anális közösülés révén. Egyes nyugati országokban főleg a prostituáltak adják tovább klienseiknek. A körülmetélt férfiakra kevésbé veszélyes, mint a körülmetéletlenekre. A baktériumot egy anya is átadhatja gyermekének szülés közben. Ez a veszély csökkenthető, ha a fertőzött anya császármetszéssel szül.
4. Melyek a tünetei?
A sankroid fertőzés egy héten belül egy vagy több elváltozást hoz létre ott, ahol a baktérium bekerült a testbe. Ezek néha ágyéki nyirokcsomó-duzzanattal is együtt járnak. A duzzanatok később fájdalmas, nyilt sebekké válnak. Ezek nagyon fertőzőek. Méretük igen különböző lehet, s néha egész mélyek. Bárhol megjelenhetnek a férfi vagy női nemiszerveken és azok környékén. A nők tünetei gyakran kevésbé feltűnőek, mint a férfiaké. A nők esetleg csak némi fájdalmat éreznek a közösülés vagy a vizelés során, de lehet némi folyásuk is. Ezért esetleg észre sem veszik a betegséget, amit persze tovább adhatnak partnereiknek.
5. Hogyan diagnosztizálható?
A sankroid sérüléseket nehéz lehet megkülönböztetni a genitális herpesz vagy a szifilisz által okozott fekélyektől. Az orvosnak ezért a fekély alapjából kell mintát vennie, s ezt a laboratóriumban bizonyos tesztekkel kell megvizsgálnia.
6. Hogyan kezelik?
A sankroid antibiotikumokkal hatékonyan kezelhető. A sebek kb. két héten belül meggyógyulnak. A nagyra duzzadt nyirokcsomókat azonban le kell csapolni. A sankroid egyike azoknak a betegségeknek, amelyek megnövelik a human immunodeficiency virus (HIV) fertőzésének, s így az AIDS-nek a veszélyét.
7. Hogyan előzhető meg?
A sankroid is a fertőzött egyénnel történő nemi érintkezés kerülésével előzhető meg legbiztosabban. Ennek híján a „biztonságos szex alapelveinek” követése nyújthat védelmet. Különösen a kondomhasználat ajánlatos. Akik pedig fertőződtek ezzel a betegséggel, azoknak mellőzniük kell gyógyulásukig mindenfajta szexuális érintkezést, de tájékoztatniuk kell szexuális partnereiket is, a náluk szükséges vizsgálat és kezelés céljából.

Más néven Granuloma venereum vagy Donovanosis (Charles Donovan angol orvos (1863-1951) után)
1. Mi ez? A granuloma inguinale egy bakteriális fertőzés, amely szexuális érintkezés során jön létre. Ez a világ legtöbb helyén ritka betegség., de gyakori pl. Braziliában, Indiában, Ausztráliában, Új Guineában, és Délafrikában.
2. Mi okozza? A granuloma Inguinalet a calymmatobacterium granulomatis okozza.
3. Hogyan terjed? A betegség vaginális, orális vagy anális közösülés révén terjed. Korai stádiumaiban a tünetek nehezen felismerhetők, ezért a fertőzött egyének azt gyanútlanul továbbadhatják.
4. Melyek a tünetei? Az első tünetek néha már a fertőzés után, egy hónapon belül jelentkeznek, de gyakran csak néhány héttel később. Egy vagy több sérülést hoznak létre ott, ahol a baktérium bejutott a testbe, többnyire a férfi vagy női nemiszervek környékén. De megjelenhetnek a száj belsejében, vagy az arcon, ha a fertőzés orális közösülés során történt. Ugyanígy az anális közösülés esetén a végbélnyílás környéke válik érintetté. Egy ilyen sérülés nem feltétlenül viszket vagy ég, de előbb-utóbb nyílt sebbé válik, amely lassanként növekszik, szivárog, sőt, még vérezhet is. Kezelés hiányában a betegség az egész testben szétterjed, új duzzanatokat hoz létre a bőr alatt, s egyre nagyobb sérüléseket. Nőknél könnyen átterjed a méhszájra, a méhre, a petevezetékekre és petefészkekre is.
5. Hogyan diagnosztizálják? A granuloma inguinale tünetei hasonlítanak néhány más, nemi úőton terjedő betegséghez (sankroid, szifilisz). A pontos diagnózishoz mintát kell venni a sebről vagy sebekről, s azokat laboratóriumban kell megvizsgálni.
6. Hogyan kezelik? A betegség antibiotikumokkal 2-5 hét alatt meggyógyítható. A fertőzött egyén szexuális partnereit is meg kell vizsgálni és szükség esetén kezelésben kell részesíteni.
7. Hogyan előzhető meg? A legbiztosabb megelőzés a nemi érintkezés kerülése a fertőzött egyénekkel. Ám, minthogy a betegség tünetei nem mindig észrevehetőek, ajánlatos a „biztonságos szex irányelveit” követni új, vagy alkalmi partnerek esetén. Különösen a korrekt és állandó kondomhasználat segíthet megelőzni a fertőzéseket …

(LGV) (más néven: Lymphogranuleum inguinale)
1. Mi ez? A lymphogranuloma venereum (LGV) nemi úton terjedő, bakteriális fertőzés. A betegség 
|